Budowa i remont

Reometr belki zginanej, czyli niezawodne wsparcie w drogownictwie

Reometr belki zginanej, czyli niezawodne wsparcie w drogownictwie

Odpowiednio przeprowadzone badania reometryczne służą do identyfikowania specyficznych cech reologicznych poszczególnych obiektów oględzin w różnej formie. Wykorzystywane przy tym urządzenia pozwalają wówczas na przestudiowanie odkształceń, powstających na skutek działań zewnętrznych czynników. Jednak, aby tak przeprowadzona analiza była w pełni wiarygodna i dokładna, konieczny jest wybór profesjonalnych narzędzi. Dzisiejsza publikacja pokazuje, czym charakteryzuje się niezawodny reometr!

Czym jest reometr?

Na samym wstępie warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest tytułowy reometr. Urządzenie przeznaczone jest do diagnozy własności reologicznych ciał. Natura wykonywanych badań wymaga bardzo precyzyjnych i rzetelnych danych, co doprowadziło do powstania specjalnego instrumentu pracy. Reometr jest bowiem odpowiedzialny za realizację pomiarów w bardzo wymagających warunkach.

Sam aparat wyróżnia się sporą wszechstronnością zastosowania. Urządzenie obsługuje różne rodzaje materiałów, w tym elementy stałe, rozcieńczone roztwory, substancje o półpłynnej konsystencji, a nawet całkowicie stopione substraty. Wielofunkcyjność przejawia się również w samym mechanizmie działania – reometry mogą dokonywać pomiarów w ściśle określonym zakresie szybkości ścinania, ale także odpowiedniej temperatury lub przedziału czasowego.

Wrażliwy, a jednocześnie skrupulatny przebieg badań sprawia, że użytkownicy poszukują doświadczonych dostawców urządzeń – świetnym przykładem jest reometr zginanej belki, dostępny w serwisie https://viateco.eu. Zatem, gdzie wykorzystywany to urządzenie?

Reometr a stan dróg

Bending beam reometer, czyli właśnie reometr BBR dedykowany jest sektorowi drogownictwa. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ubiegłym roku na terenie Polski zarejestrowano 475 tysięcy nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o ponad 13% w porównaniu do 2022 roku. To pokazuje, z jak poważnym i realnym problemem mierzą się obecnie wszyscy konstruktorzy dróg.

Zapewnienie komfortowych, a co najważniejsze bezpiecznych warunków poruszania się po pasie ruchu wymaga bowiem stosowania coraz bardziej wydajnych i skutecznych technologii projektowania oraz produkcji materiałów. To właśnie jakość zastosowanego lepiszcza jest jednym z kluczowych czynników, odpowiadających za wytrzymałość i solidność konstrukcji. Reometr belki zginanej pomaga zatem w określaniu właściwych atrybutów substancji.

Reometr belki zginanej w praktyce

BBR umożliwia zmierzenie procesu pełzania lepiszcza asfaltowego w warunkach stałego obciążenia, a także podczas zmiennych okoliczności termicznych. Dopiero tak kompleksowe zestawienie parametrów pozwala na zobrazowanie krzywej podatności substancji podczas upływającego czasu.

Co więcej, zmiana samej temperatury badań wskazuje również na wrażliwość cieplną samego lepiszcza. Czym powinien charakteryzować się fachowy i wszechstronny reometr?

Jak wybrać profesjonalny reometr zginanej belki?

Istnieje szereg cech, dzięki którym każde badanie jest wydajne, bezpieczne, ale jednocześnie bardzo precyzyjne oraz ergonomiczne. Przegląd najważniejszych atutów warto wykonać na podstawie konkretnego przykładu: https://viateco.eu/produkt/reometr-zginanej-belki-bbr/.

Jeszcze przed poznaniem pełnej specyfikacji technicznej danego urządzenia, należy zaznajomić się z historią i doświadczeniem samego producenta. Inwestycja w tak zaawansowany i drogocenny sprzęt nie powinna bowiem bazować na przypadku lub ofercie niekompetentnych operatorów.

Infratest jest przedsiębiorstwem z ponad trzydziestoletnim stażem, specjalizując się w tworzeniu sprzętu do badania asfaltu, ale również betonu, cementu oraz gleby. Autorskie rozwiązania technologiczne zapełniają potrzeby kompaktowych klientów oraz rozbudowanych kompleksów laboratoryjnych. Jednym z takich produktów jest właśnie prezentowany reometr zginanej belki.

Urządzenie dedykowane jest oznaczaniu sztywności pełzania przy zginaniu, zgodnie z najwyższymi standardami, co potwierdza szereg norm –  EN 14771, ASTM D 6648, AASHTO T313. Pełna automatyzacja działania przekłada się na intuicyjność oraz komfort obsługi, a jednocześnie szybszą realizację wyznaczonych zadań.

Cały proces sterowany jest za pomocą nowoczesnego oprogramowania, zapewniając dokładność generowanych wyników. Jednak, same wskaźniki to wciąż za mało, aby zapewnić pełną funkcjonalność prac.

Właśnie dlatego reometr zginanej belki wyposażono w opcję wygodnego tworzenia przekrojowych raportów, akwizycję danych oraz analiz. Sprzęt wyróżnia się również przejrzystym i czytelnym interfejsem, zapewniając graficzną prezentację zebranych informacji.

Na szczególną uwagę zasługuje również sama konstrukcja wyposażenia. Badanie wymaga bowiem ogromnej finezji testów, a wolnostojący format umożliwia bezproblemowe odseparowanie obszaru badawczego od wszelkich wibracji z zewnątrz.

Finalnym elementem przewagi specjalistycznych rozwiązań jest możliwy zakres temperatur. Reometr zaopatrzony jest w dedykowany termostat z funkcją grzania lub chłodzenia, pozwalając na utrzymanie wymaganej temperatury wewnątrz łaźni sprzętu. Zakres temperatur waha się od minus 40 stopni Celsjusza do nawet 20 stopni powyżej zera!

Shares:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *